A hit az egyetlen oltalom

„A hit az egyetlen oltalom,
Amelyre szükségünk van
Értelmünk kétség-inváziójával szemben.”
Sri Chinmoy

A kétség mindennek az elrontója. Ma hiszel valamiben, holnap kételkedsz benne és mielőtt megközelíthetted volna, máris elveszítetted, hiszen hitedet most már a kétségednek adtad, letértél az útról. Legyen akár anyagi, akár lelki jobbá válás, mindig támad a kétség és többnyire győz is, mi pedig ismételjük szomorú vesztes szerepünket. Miért? Miért is adjuk fel olyan könnyen? Mert nem gyakoroljuk, nem erősítjük magunkban a kétség-méreg ellenszerét, a hitünket és sajnos nem vagyunk egyáltalán hűségesek a hitünkhöz, csak a kétségeinkhez. A tiszta hit egy belső dolog, amely minden külső és belső dologban célhoz tud vinni minket. Hiszen a hit tudás, azonban látás nélkül, ezért tudjuk nehezen birtokolni, illetve ezért veszítjük el lépten, nyomon. Mivel a hit egy belső dolog, nem figyelünk rá, mert inkább leköt minket a célunk utáni vágy. Így aztán vágyunkat növeljük, nem a hitünket. De a vágy nem tiszta, az már eleve vegyül a félelemmel és kétséggel. A hitet csak belsőleg lehet erősíteni, belső gyakorlattal, bent a csendben. A hit belső erő, amely nélkül a külső céljaink sem érhetőek el. A hit a kétséget áthidaló, biztos utazás.